ساخت گریتینگ فرآیندی است که روش های سنتی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک را در بر می گیرد و هر کدام از این روش ها دارای معایب و مزایای خود بوده که باید با توجه به پروژه و هزینه مد نظر خود، یکی از آنان را انتخاب کنید. گریتینگ ها را می توانید برای بخش های مختلف شهرسازی و پروژه خود استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از گریتینگ به عنوان درپوش کانال آب یکی از معمول ترین کاربردهای گریتینگ است. در گریتینگ ها هوا و نور قابلیت عبور دارند و قیمت مناسب گریتینگ ها به نسبت زیبایی ظاهری که دارند، آن ها را به یکی از پر استفاده ترین کفپوش ها تبدیل کرده است.

گریتینگ چیست؟

گریتینگ را می توان به عنوان یک کفپوش زیبا برای کف سالن ها و پله ها به کار برد. گریتینگ ها به صورت شبکه های تودرتو هستند که از اتصال بین تسمه های باربر و رابط ایجاد شده اند. تمامی بار و فشار وارده بر گریتینگ به تسمه های باربر آن وارد می شود. بنابراین هر چقدر در ساخت گریتینگ ارتفاع تسمه های باربر و ضخامت آن بیشتر باشد، وزن و فشار وارده بیشتری را تحمل می کنند.

روکش سطحی گریتینگ ها می تواند از جنس گالوانیزه یا پلی اتیلن سبک باشد. در حال حاضر، گالوانیزه گرم، پر استفاده ترین نوع روکش در گریتینگ ها است.

گریتینگ ها در انواع مختلفی مانند فلزی، فایبرگلاس و گالوانیزه تولید شده و می توانند در انواع راه پله های محیط های صنعتی، نمای شهری و غیره استفاده شوند.

 

انواع گریتینگ

 

انواع روش های ساخت گریتینگ

ساختن گریتینگ ها را می توان با سه روش انجام داد:

- ساخت گریتینگ با دست یا سنتی

- ساخت گریتینگ به صورت نیمه اتوماتیک

- ساخت گریتینگ به صورت تمام اتوماتیک

دو روش ساخت گریتینگ ها به صورت نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک با نام روش ساخت مدرن گریتینگ نیز شناخته می شوند.

تفاوتی که بین روش های سنتی و مدرن در تولید گریتینگ وجود دارد در روش هایی است که برای نگه داشتن اتصال بین نگهدارنده ها و تسمه های باربری استفاده می شود. در روش سنتی، سوراخ های زیادی ایجاد شده تا تسمه های باربری و نگهدارنده ها به هم متصل شوند اما در روش سنتی از گاز Co برای جوش و اتصال این دو به یکدیگر استفاده می شود.

هر کدام از انواع روش های ساخت گریتینگ، مزایا و معایب خود را دارد. شما باید بر اساس نیاز خود، هزینه در نظر گرفته شده برای پروژه، زمان پروژه و ماهیت و کاربرد گریتینگ ها، روش ساخت گریتینگ را انتخاب کنید. 

ساخت گریتینگ با روش دستی و سنتی

ساخت گریتینگ با دست یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین روش های تولید گریتینگ است. مزیتی که این روش نسبت به روش های ساخت گریتینگ نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دارد آن است که در این روش می توان گریتینگ با هر ابعادی را تولید کرد اما در روش های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک، ابعاد از پیش تعیین شده و محدود است.

در این روش، گریتینگ را می توان در محل پروژه با استفاده از اتصال میلگردها به یکدیگر با جوش کردن ایجاد کرد. همچنین در این روش می توان با استفاده از پروفیل فلزی نبشی، گریتینگ را ساخت.

در ساخت گریتینگ به صورت دستی، ظاهری غیر زیبا برای گریتینگ ایجاد می شود. همچنین زمان زیادی از پروژه، صرف ایجاد گریتینگ شده و هزینه بیشتری به پروژه تحمیل می شود. از لحاظ فنی نیز، هنگامی که اتومبیل یا یک بار سنگین از روی این نوع گریتینگ ها عبور کند، صدای بلندی ایجاد شده و پس از مدتی محل جوش ها از یکدیگر باز می شوند. همچنین از آنجایی که مقاومت شیمیایی گریتینگ های این نوع پایین است، پس از مدتی پروفیل های استفاده شده در تولید گریتینگ ها، زنگ می زنند. 

 

ساخت و تولید انواع گریتینگ

 

ساخت گریتینگ به صورت اتوماتیک

گریتینگ های ساخته شده به صورت اتوماتیک، دارای ابعاد محدود بوده و شما می توانید بر حسب نیاز خود از آن ها خریداری کرده و آن ها را برش داده تا به اندازه دلخواه شما تبدیل شوند. مزیتی که این نوع گریتینگ ها نسبت به گریتینگ های تولید شده به روش دستی دارند این است که برای جوش دادن بخش های مختلف از جریان الکتریکی استفاده شده و تحت فشار این کار انجام می گیرد. بنابراین مشکلات مربوط به باز شدن قطعات مختلف را در این نوع ساخت نخواهیم داشت. همچنین در این روش تولید، پوشش گالوانیزه قرار گرفته بر روی گریتینگ فلزی آسیب نمی بیند و خراب نمی شود.

ساختن گریتینگ های گالوانیزه سفارشی در کارگاه

در این روش، مشکل مربوط به ابعاد گریتینگ حل شده است. با این روش شما می توانید ابعاد مورد نظر خود را به یک کارگاه یا کارخانه بدهید تا گریتینگ گالوانیزه یا کامپوزیتی مدنظر خود را داشته باشید. در این روش، به تبع هزینه بیشتری از شما دریافت خواهد شد اما توجه داشته باشید که با این روش مشکلاتی که ممکن است در حین برش کاری گریتینگ ها برای شما ایجاد شود، نیز حل می شود و زمان پروژه کاهش می یابد.

 

روش های ساخت گریتینگ

 

استفاده کردن از گریتینگ های پیش ساخته

در این روش گریتینگ ها در ابعاد مختلف ساخته شده و به صورت آماده برای نصب در بازار وجود دارد. یکی از رایج ترین گریتینگ های پیش ساخته، گریتینگ استفاده شده برای کانال آب است که معمولا گریتینگ های پیش ساخته برای کانال آب در ابعادی مانند 50 سانتی متری، یک متری و اندازه سه متری در بازار موجود است.

معمولاً گریتینگ های پیش ساخته دارای وزن کم و ظاهری زیبا و متنوع هستند. هزینه تمام شده برای این نوع گریتینگ ها نسبت به گریتینگ های سفارشی و دستی، کمتر است. همچنین از لحاظ فنی نیز دارای مقاومت شیمیایی بالایی بوده و در برابر فشارهای سنگین وارده نیز مقاوم هستند. آب بندی این نوع گریتینگ ها ساده است.

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید