شاید شما هم در بعضی از مکان ها شبکه های را دیده باشید که برای عبور آب مورد استفاده قرار می گیرد. به این شبکه ها که به نوعی باعث ایجاد زیبایی بصری در معابر و مکان های مختلف می شود گریتینگ فلزی گفته می شود. 

گریتینگ فلزی

معمولا شبکه هایی که برای عبور آب در معابر و یا مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد از متریال های متفاوتی تولید می شود. گریتینگ فلزی و یا فایبرگلاس یکی از پر مصرف ترین نوع از انواع این محصول است که در مکان های عمومی مانند: پارک ها، پله های ساختمان، کارخانه ها، کف پارکینگ ها، و بسیاری از مکان ها مورد استفاده واقع می شود. این نوع محصول از قطعات مختلفی به نام ها: تسمه، رابط و باربر تشکیل شده است. این قسمت ها با توجه به نوع تسمه و جنس پوشش محصول به نام های مختلفی خوانده می شود.

گریتینگ فلزی

انواع گریتینگ فلزی

هر کدام از قسمت های مختلف در گریتینگ ها در تحمل وزن و عملکرد گریتینگ نقش مهمی ایفا می کنند. تسمه باربر وزن وارد شده بر روی گریتینگ را به ساپورت ها انتقال می دهد. رابط ها به صورت عمود بر روی تسمه قرار گرفته و ایجاد شکل های هندسی می نماید. چشمه ها نیز که بعد از اتصال بین تسمه و رابط ایجاد می شود نقش هماهنگ کننده بین تسمه و رابط را داشته و همچنین ایجاد زیبایی بصری در این محصول می نماید. از انواع پرمصرف گریتینگ فلزی می توان به این موارد اشاره نمود:
- تسمه در تسمه
- تسمه در نیم تسمه
- تسمه در چهار پهلوی تابیده شده
- تسمه در میلگرد

گریتینگ فلزی کف پله

یکی از انواع گریتینگ که بیشتر در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد گریتینگ فلزی کف پله است. این نوع برای ایجاد ارتباط میان طبقات و یا پله های دور مخازن مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید این نوع گریتینگ از ورق های آجدار استفاده می شود. این عاج ها مانع از لیز خوردن و ایجاد اصطکاک میان کف پا و سطح پله می شود. این مزیت در فصل زمستان و یا خیس بودن زمین بیشتر به چشم می آید. این نوع گریتینگ در دو طرح مختلف تولید می شوند. ساده و دارای بغل پله این دو نوع را تشکیل می دهند. معمولا این نوع گریتینگ فلزی توسط پیچ و مهره به سازه مربوطه متصل شده و به سادگی در محل نصب می شود.

گریتینگ فلزی و انواع آن

موارد استفاده گریتینگ فلزی

از گریتینگ فلزی در بسیاری از مکان ها می توان استفاده نمود. از مزایای گریتینگ فلزی می توان به این نکات اشاره کرد:
- مقاومت بسیار بالا
- زیبایی بصری
- وزن بسیار کم
- امکان جریان هوا در زیر آن
- به علت شبکه ای بودن دارای نورگیری بسیار است
- قیمت مناسب

از جمله مکان هایی که می توان از این نوع گریتینگ در آن استفاده نمود می توان به این موارد اشاره نمود:
- درپوش های کانال های آب در سطح شهر
- نورگیر ساختمان ها
- پانل های حفاظتی
- سقف های کاذب
- انواع پوشش های کف
- پله های سازه ها
- صنایع مختلفی مانند: سردخانه ها، دامپروری ها
- پل ها

در بعضی از موارد که وجود رطوبت و آب باعث ایجاد خوردگی و زنگ زدگی در گریتینگ های فلزی می شود از نوعی پوشش به نام گالوانیزه گرم برای پوشش دهی این محصول استفاده می شود. این پوشش مانع از ایجاد زنگ زدگی و خوردگی در مکان هایی که امکان وجود اسید و یا رطوبت است می شود. به این نوع گریتینگ گالوانیزه اطلاق می شود. استفاده از این پوشش بر وزن گریتینگ اضافه نموده و همچنین قیمت گریتینگ را نیز افزایش می دهد. با گالوانیزه نمودن این محصول چیزی حدود 3 تا 9 درصد بر وزن آن افزوده می شود.
این محصول را می توان به شکل ها و طرح های مختلفی تولید نمود. بر اساس شکل ظاهری گریتینگ به سه شکل اسلات، مشبک و پانچ تقسیم بندی می شود. هر کدام از این محصول دارای زیبایی منحصر به فردی است. برای مشاهده و دریافت لیست قیمت به اینجا کلیک کنید.

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید